Simon vs. the Homo Sapiens Agenda - Becky Albertalli

“Why is straight the default? Everyone should have to declare one way or another, and it shouldn't be this big awkward thing whether you're straight, gay, bi, or whatever. I'm just saying.” 
Tytuł: Simon vs. the Homo Sapiens Agenda

Autor: Becky Albertalli

Wydawnicto: Penguin Random House

Ilość stron: 303


Książka reklamowana jest jako dziecko Rainbow Rowell i Johna Greena, ale czy jest to trafne hasło reklamowe?

Rzadko czytam książki młodzieżowe na temat szkolnych miłości. Ale ta książka jest wyjątkiem i zasłużyła na to, żeby każdy się z nią zapoznał! Wydawnictwo Papierowy Księżyc ogłosiło, że ta powieść jeszcze w tym roku zostanie wydana ich nakładem!

Ta książka jest tak urocza! Jest zabawna, poprawia humor i, co najważniejsze, sprawia, że robi nam się ciepło na serduchu! Fabuła jest wciągająca, przeczytałam tę powieść w kilka godzin, tak bardzo byłam nią zaciekawiona! Kilka razy nawet zaśmiałam się na głos, np. czytając taki fragment:

I take a sip of my beer, and it’s - I mean, it’s just astonishingly disgusting. I don’t think I was expecting it to taste like ice cream, but holy fucking hell. People lie and get fake IDs and sneak into bars, and for this? I honestly think I’d rather make out with Bieber. The dog. Or Justin.
Anyway, it really makes you worry about all the hype surrounding sex.
 

Simon to homoseksualny nastolatek, który poznaje przez internet chłopaka ze swojej szkoły - Blue. Blue chce utrzymać swoją tożsamość w sekrecie, więc chłopcy nigdy nie rozmawiają na tematy, które mogłyby zdradzić kim oni naprawdę są. Pewnego dnia Martin, kolega z klasy Simona, znajduje jego maile i zaczyna go szantażować. Chce, żeby Simon wyswatał go ze swoją przyjaciółką Abby, dziewczyną, która mu się podoba. Chłopak, bojąc się, że Martin zdradzi wszystkim sekret jego i Blue oraz zepsuje tworzący się między nimi związek, decyduje się zrobić wszystko, czego chce szantażysta.

Simon jest zabawnym, trochę dziwacznym chłopakiem, który ma wielu przyjaciół. Uwielbia oreo (mógłby je jeść cały dzień). A Blue? To chłopak dość nieśmiały, zdradza Simonowi swoje najskrytsze sekrety, jednak nie jest chętny zdradzić kim jest naprawdę.

Ta historia jest tak pełna ciepła, że czytając ją poczułam się tak bardzo szczęśliwa! Mamy tutaj tak ciekawe postacie, jak np. Leah - kolejną przyjaciółkę Simona, która go wprowadza w świat fanfiction o Harry'm Potterze, dzięki czemu chłopak zapoznaje się z opowiadaniami o parze Harry i Draco (<3).To co mi się najbardziej podobało to sposób w jaki zostali przedstawieni rodzice i przyjaciele Simona - czytając o nich, chcesz znaleźć się na jego miejscu! Rodzice Simona starają się być tymi cool rodzicami, którzy chcą poznać każdy szczegół z twojego życia i rozmawiają z tobą jak z przyjacielem. A znajomi? Ich relacje są tak bliskie i ciepłe, że przypominają mi tylko relacje podobne do tych w serialu Przyjaciele. 

Ta książka porusza ważne kwestie tożsamości, akceptacji tego, kim się jest oraz wsparcia, które każdy z nas potrzebuje, nieważne czy jesteśmy hetero, homo, biali, itd., każdy z nas chce czuć się akceptowanym przez ludzi, których kochamy.

Jeżeli lubicie zabawne i trochę dziwne postacie rodem z powieści Rainbow Rowell - ta książka jest dla was!

BOOK HYPE: Książka jest bardzo sławna zagranicą, zostanie wydana również w Polsce. Znajduje się na wszystkich listach polecanych książek z wątkiem LGBTG+. Czy zasłużenie? TAK! Ta książka jest tak przyjemna, tak dobrze przedstawia problem dzisiejszych nastolatków, którzy boją się ujawnić swoją orientację seksualną, że będę ją polecała każdemu!

Moja ocena: 9/10

Czytacie książki na temat orientacji seksualnych? Znacie coś podobnego? Jak tak to dajcie znać! A co myślicie o fanfiction? Kogo shipujecie ze świata Harry'ego Pottera? (ja oczywiście jestem całym sercem za drarry :D)1 komentarz:

  1. Całkiem intrygująca książka, trochę nie mój gust, ale może sięgnę. :)

    OdpowiedzUsuń