Imperium ognia - Sabaa Tahir

Strach będzie twoim wrogiem tylko wtedy, gdy na to pozwolisz. Zbyt silny strach może paraliżować. Zbyt mały strach rodzi arogancję.
***


Tytuł: Imperium ognia

Autor: Sabaa Tahir

Wydawnictwo: Akurat

Ilość stron: 416

***
Zapierająca dech w piersi historia o honorze, miłości, poświęceniu i walce o wolność, która podbiła serca młodych czytelników na całym świecie. Laia należy do kasty Uczonych – w bezwzględnym Imperium tacy jak ona są zepchnięci na margines, stale inwigilowani i prześladowani. Aby ocalić brata oskarżonego o zdradę, dziewczyna wstępuje w szeregi buntowników i wyrusza ze śmiertelnie niebezpieczną misją do gniazda zła: zostaje niewolnicą w Akademii szkolącej najwierniejszych, najbardziej bezwzględnych żołnierzy Imperium. Jednym z nich jest Elias. Choć należy do wyróżniających się studentów , w jego sercu narastają wątpliwości, czy rola okrutnego egzekutora jest rzeczywiście tą, jaką chce odgrywać przez całe dorosłe życie. Przypadkowe spotkanie dwojga młodych ludzi nie tylko całkowicie odmieni ich losy, lecz także wstrząśnie posadami świata, w którym oboje żyją. (źródło opisu: http://www.wydawnictwoakurat.pl/)
***
Po wielu pozytywnych recenzjach, które przeczytałam na temat tej książki, stała się ona jedną z bardziej wyczekiwanych premier 2015 roku. Z tego powodu spodziewałam się czegoś NIESAMOWITEGO, pełnego akcji, fantastycznych stworzeń i rozwiniętego świata przedstawionego. Książka ta była reklamowana jako druga "Gra o tron", czy słusznie? 

Według mnie nie, biorąc pod uwagę moje wysokie oczekiwania, ta książka okazała się dla mnie wielkim zawodem. Nie chcę tutaj zabrzmieć zbyt okrutnie, ale naprawdę nie wiem, co sprawiło, że ta książka jest aż tak sławna i tak uwielbiana. Myślę, że tylko pewna grupa ludzi polubi tę książkę, a ja do nich nie należę.To może przybliżę teraz bohaterów tej powieści? 

Mamy tutaj Laię - młoda dziewczyna pochodząca ze społeczeństwa Scholarów (którzy kiedyś rządzili tamtym światem, ale zostali podbici przez Wojan, którzy założyli Imperium). Laia mieszka z dziadkami i bratem, reszta jej rodziny nie żyje, zostali zabici za walkę z Imperium. Brat Lai, Darin, zostaje aresztowany i zesłany do jednego z najsurowszych więzień w kraju. Dziewczyna, chcąc go uratować, odszukuje ruch oporu i w zamian za uwolnienie brata, zgadza się szpiegować dla nich Komendantkę - okrutną kobietę, która prowadzi szkołę wojskową dla Masek na Czarnym Klifie. 

Elias to właśnie jeden z Masek, groźnych żołnierzy szkolonych od najmłodszych lat w tym, jak zabijać. Maski mają pozbyć się wszelkich uczuć, mają być okrutni i niebezpieczni. Za każde nieposłuszeństwo są surowo karani. Elias jednak wyróżnia się swoją nieumiejętnością pozbycia się emocji, ma wątpliwości co do swojego przeznaczenia. którym jest utrzymywanie kontroli nad społeczeństwem oraz zabijanie tych, którzy się buntują. 

W książce występują również ciekawe drugoplanowe postacie, które, szczerze mówiąc, były o wiele lepiej rozwinięte od Lai i Eliasa. Mamy na przykład Helenę (przyjaciółkę Eliasa), Keenana (rebelianta) oraz niewolnicę Izzi. 

Jeżeli chodzi o świat przedstawiony, to z przykrością muszę powiedzieć, że był mało rozwinięty. Z treści książki wiemy naprawdę niewiele o tym jak wygląda ich rzeczywistość. Możemy przeczytać, na przykład, że w Imperium żyje kilka grup etnicznych, są to: Wojanie (to oni sprawują władzę), Plemieńcy, Morzanie oraz Scholarzy (najbardziej uciskana grupa). Wiemy, że Imperium rządzi Imperator - Taius XXI, jednak jego dynastia wygasa, więc trzeba wybrać jego następcę. Dlatego też augurowie (kapłani) organizują zawody, które mają wybrać najlepszego kandydata. 
Nie wiemy natomiast jak wygląda ten świat, wiemy, że Plemieńcy żyją na pustyni oraz że obok Czarnego Klifu znajduje się miasto, w którym mieszkała Laia. Wiemy, że teatry i szkoły zostały zamienione w budynki wojskowe. Jednak tym co mnie zdziwiło, jest to, że niektórzy mówią, że autorka szukała inspiracji w Starożytności. Szczerze mówiąc, nie wiem, w którym momencie jest to widoczne, bo nic w tej książce nie przypomina ani świata Starożytnego Rzymu, Grecji czy Egiptu. 

A jakie są moje wrażenia z lektury? Niestety negatywne, od początku nie potrafiłam wkręcić się w tę historię, nie polubiłam głównych bohaterów przez co zupełnie nie ciekawiło mnie co się z nimi dzieje. W opisie możemy przeczytać, że ta książka "zapiera dech w piersiach", ja jednak nie doświadczyłam żadnych emocji oprócz kompletnego znudzenia. Akcja jest bardzo rozciągnięta, nie buduje napięcia, nie wciąga. Nawet podczas epizodów walki moje zainteresowanie wzrastało tylko odrobinę. Sama historia była dość przewidywalna i nie wprowadzała nic nowego. Styl pisania był dobry, ale nie jest najlepszy. 

Teraz poopowiadam troszkę na temat tego co mi się naprawdę nie podobało w tej książce. Uwaga mogą być SPOJLERY!

1. Główni bohaterowie. Laia jest naiwną, słabą dziewczyną. Denerwowała mnie niezmiernie, a już szczególnie to jej niezdecydowanie, sama nie wiedziała czy jest w stanie wszystko poświęcić dla ratowania brata, czy jednak za bardzo się boi, żeby zrobić cokolwiek. Ślepo uwierzyła komuś kogo nie zna. I oczywiście zakochuje się w pierwszym chłopaku, który jest dla niej miły. Ale co to? Pojawił się drugi chłopak, który też jest miły? No to trzeba teraz przez całą książkę dręczyć siebie i czytelnika swoimi przemyśleniami, który z nich jest lepszy i dlaczego. Denerwowało mnie to niezmiernie, że w jednym akapicie Laia mówiła o Keenanie, a w drugim już o Eliasie. A Elias nie jest wcale od niej lepszy. Chcąc wyrwać się z tego życia Maski, zamiast starać się do tego doprowadzić, on rozmyśla o tym czy Helena go kocha i czy nie najlepiej byłoby się z nią związać. Ale potem poznaje Laię i chłopak już w ogóle nie potrafi się na niczym skupić. I to jest ta okrutna Maska? Ten wojownik, który był szkolony, żeby kontrolować swoje emocje? 

2. Dwa trójkąty miłosne. Tak, dobrze słyszycie, nie jeden, DWA. Nie, nie i jeszcze raz NIE!A co mi się podobało?
1. Postacie drugoplanowe były dobrze rozwinięte, Komendantka była ciekawa, chociaż nie tak okrutna jak się tego spodziewałam.
2. Świat, mimo że nie był bardzo rozwinięty, nie był zły. Pustynia, szkoła wojskowa, można było troszkę wczuć się w ich rzeczywistość. 
3. Dwa punkty widzenia były ciekawym zabiegiem. 
4. Helena była o wiele lepsza od Lai. Czemu autorka zrobiła z niej drugoplanową postać, tego nigdy nie zrozumiem. 
5. To co się stało prawie na samym na końcu było niespodziewane. 

Podsumowując, o tej książce mogę tak naprawdę powiedzieć jedno słowo: NUDA. 

Jedynie co dla mnie ratuje tę książkę, to fakt, że jest to pierwsza część w serii, więc może kolejna będzie ciekawsza, a postacie przejdą jakąś magiczną przemianę oraz to, że był to debiut. 

Komu się spodoba ta książka? Myślę, że osobom młodszym, którzy lubią prostą fantastykę bez skomplikowanego świata. Dla kogoś, kto tak naprawdę nie lubi czytać o przemocy (każdy brutalny akt jest przedstawiony "między wierszami", nigdy wprost). Ja, jako fanka wysokiej fantastyki jestem bardzo zawiedziona i dziwię się, że w ogóle tę książkę skończyłam, a uwierzcie, było ciężko!

BOOK HYPE: Książka nie dorosła do swojej sławy. Wielkim błędem jest reklamowanie jej jako drugiej "Gry o tron".

Moja ocena: 2,5/10A Wy co myślicie o tej pozycji? Co Wam się w niej podobało, a co nie? Czytacie tylko książki fantastyczne dla młodzieży, czy sięgacie także po coś bardziej wymagającego (jak właśnie np. Gra o tron)?

6 komentarzy:

 1. Super recenzja - naprawdę ! :D
  Bardzo oryginalna ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po książkę chętnie sięgnę, uwielbiam takie klimaty. Tylko nie mogę się jakoś zabrać. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli podobają Ci się książki tego typu, to polecam. Wielu osobom się podoba, więc może Tobie również :)

   Usuń
 3. Przeczytałam twoją recenzje i już sama nie wiem czytać czy nie? Jestem bardzo ciekawa czy mi się spodoba, ale chyba się jeszcze zastanowię czy na pewno chce ją przeczytać.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz spróbować, każdy musi wyrobić sobie swoją opinię. Mi się nie podobała, ale może Tobie przypadnie do gustu :)

   Usuń