Dziewczyna z pociągu - Paula HawkinsLudzie, z którymi coś nas kiedyś łączyło, nie pozwalają nam odejść i żebyśmy nie wiem, jak bardzo próbowali, nie wyplączemy się z tego, nie uwolnimy. Może po pewnym czasie przestajemy po prostu próbować
***
Tytuł: Dziewczyna z pociągu

Autor: Paula Hawkins

Ilość stron: 328

Wydawnictwo: Świat Książki

***

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kat. Kryminał sensacja Thriller. 

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.
Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.
I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.

Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.
***
Każdy z nas obserwuje po cichu życie innych ludzi, swoich sąsiadów, współpracowników, a nawet tych, których zupełnie nie zna, jedynie spotyka gdzieś przypadkiem. Rachel codziennie jeździ pociągiem o tej samej godzinie, który staje na chwilę obok domu pewnej pary, kobieta wyobraża sobie ich idealne życie, nadaje im imiona (Jason i Jess) cechy charakteru, tworzy w swojej głowie ich idealne życie, tak różne od jej. Jednak, podczas jednej z jej obserwacji, Rachel widzi coś, co zmienia jej zdanie na temat sielankowego życia tej pary. Nie potrafi w to uwierzyć, zastanawia się, czy nie wtrącić się do ich z pozoru poukładanego życia. Następnego dnia Rachel budzi się nie wiedząc co robiła poprzedniej nocy, nie jest to nic dziwnego, nie pierwszy raz wstaje z łóżka z kacem i lukami w pamięci. Gdy dowiaduje się, że Jess zaginęła, zaczyna mgliście przypominać sobie, że poprzedniego wieczoru była niedaleko jej domu, co więcej, ma wrażenie, że stało się coś strasznego i, że to ona jest kluczem do rozwiązania zagadki jej zniknięcia. 

Policja jednak nie wierzy w zeznania Rachel, nie jest wiarygodnym świadkiem. Porzucona przez męża, który nie mógł znieść jej problemów z piciem, pogrąża się jeszcze bardziej w depresji i niechęci do życia. Często pod wpływem alkoholu traci kontrolę, gdy budzi się na drugi dzień czuje się jeszcze gorzej i jedynym lekarstwem jest kolejna butelka wina. 
"... przegrywałam, więc piłam, piłam, więc przegrywałam..."
Rachel nie potrafi się pogodzić z tym, że jej mąż ma nową rodzinę. Uważa, że ta nowa kobieta, Anna, ukradła jej życie, jej dom i jej męża.

Narracja w książce jest pierwszoosobowa prowadzona z punktu widzenia trzech kobiet (Rachel, Anny i Jess). Dzięki temu poznajemy problemy każdej z tych rodzin. Wszystkie te kobiety są w jakiś sposób zranione, noszą w sobie ból, z którym nie potrafią sobie poradzić. Obraz psychologiczny wszystkich postaci w tej powieści jest bardzo ciekawy, jednak myślę, że autorka za bardzo się skupiła właśnie na wykreowaniu bohaterów jak najbardziej podobnych do tych w książkach Gillian Flynn, fabuła w sumie także przypomina tę z "Zaginionej dziewczyny". Niestety żadnej z postaci nie obdarzyłam sympatią, a szczególnie Rachel, jest słaba, wręcz żałosna, zamiast jej współczuć czujemy do niej odrazę. 

Autorka przede wszystkim skupiła się na opisywaniu przemyśleń i rozterek głównej bohaterki. Rachel ciągle próbuje poradzić sobie ze swoim nałogiem i w dużej mierze właśnie ta walka jest opisana w tej powieści. Nie mamy tutaj wiele tropów, które mogłyby wyjaśnić co się stało z Jess, są oczywiście podejrzani, ale bardziej to przypomina odcinek W-11 niż dobry thriller. Książka nie jest pełna akcji, jest raczej spokojna, większość wydarzeń jest po prostu opowiedziana, dopiero pod koniec coś zaczyna się naprawdę dziać Jednakże w pewnym momencie autorka sama zdradziła rozwiązanie zagadki, przy czym zostało jeszcze 1/3 książki. 

Fabuła powieści jest oklepana, wykorzystana na każdy możliwy już sposób. Nie ma w niej nic zaskakującego, a dla kogoś, kto tak jak ja czyta dużo thrillerów i kryminałów, będzie to pozycja wręcz nudna. Brak elementu zaskoczenia, brak napięcia, zagadek, czy wiarygodnych i dających się lubić (lub chociaż zrozumieć) bohaterów sprawia, że ta książka wypada bardzo słabo na tle innych z tego gatunku. Naprawdę nie wiem dlaczego ktoś zdecydował się to zekranizować, może w formie filmu będzie to coś ciekawszego, choć w to wątpię.


Podsumowując, nie liczcie na coś co przyspieszy wam bicie serca, już prędzej ta książka ułoży was do snu.

Moja ocena: 3/10

Czytaliście? Jak wrażenia? Jesteście ciekawi filmu na podstawie tej książki?

4 komentarze:

 1. Miałam ochotę przeczytać tę książkę, ale jak widzę nie jest to nic godnego uwagi, więc dam sobie z nią spokój.
  Pozdrawiam :**
  http://zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest przereklamowana. Nie jest wcale taka super, jak o niej mówią. Ostatnio ją czytałam i pisałam na blogu. Mnie autorka trochę zmyliła, dopiero przy końcu byłam pewna sprawcy, ale zakończenia już nie. Taka średnia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki tej nawet nie przeczytałam do końca. Sięgnęłam po nią, ze względu na wiele pozytywnych opinii, jednak podczas jej czytania zastanawiałam się co jest w niej takiego cudownego. Nie mogłam zwyczajnie wytrzymać tej wolno rozwijającej się "akcji". Jak dla mnie "Dziewczyna z pociągu" jest gniotem.. :/


  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/05/niszcze-ksiazki.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja chęć przeczytania tej książki spada z każdą negatywną recenzją. Miałam wobec niej spore oczekiwania, ale po tych wszystkich recenzjach już widzę, że się nie spełnią.

  litery-na-papierze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń